Facebook

Twitter

YouTube

62-700 Turek, Uniejowska 1a, TELEFON ALARMOWY 697777304
plenfrderu

 swiatowy dzien rzucania palenia

 

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny.

Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.
Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa  pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15.

Z tej okazji zorganizowana zostanie akcja informacyjna w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Turku, przy ul. Uniejowskiej 1a w Turku oraz w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku, podczas której pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE zachęcać będą osoby palące do rzucenia palenia, informować o jego szkodliwości, a także przeprowadzać pomiary tlenu węgla w wydychanym powietrzu za pomoca smokerlyzera. 
Ponadto odbędzie się podsumowanie konkursu pt. „Wymyśl Hasło” skierowanego do osób palących, biernych palaczy, osób używających e-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe.

Informację na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami-men-i-gis-ostrzegaja/

Mapa strony

Mapa zagrożeń

Newsletter